Egypťané poklady starobylých civilizací
Srozumitelný výklad je doplněn množstvím fascinujících fotografií, díky nimž může čtenář obdivovat dochované egyptské památky v celé jejich velkolepé kráse.
Velký prostor je věnován faraonům Nové říše, jejichž úspěšná vojenská tažení učinila z Egypta jednu z nejvýznamnějších mocností Blízkého východu. Poslední část publikace se pak zabývá úpadkem egyptské moci a dobou, kdy Egypt ovládli Řekové a po nich Římané, tedy obdobím, kdy faraonská civilizace přišla do styku s helénistickou a římskou kulturou a v jistých ohledech s nimi splynula.
Nejpůsobivějšími z nich jsou patrně pyramidové hrobky Staré říše, jejichž architektonický vývoj lze sledovat od první stupňovité pyramidy Džoserovy k fascinujícím pyramidám v Gíze a dále k nekropolím v Abúsíru a Sakkáře. Již z doby Staré říše se kromě panovnických pyramid dochovaly rovněž pozoruhodné sochy a soukromé hrobky, v jejichž stylu a zpracování pak došlo k novému vývoji během První přechodné doby a Střední říše.
Kniha začíná rozborem neolitických kultur, které se objevily na březích Nilu a pokračuje předdynastickým obdobím, v němž byly položeny základy egyptského státu. Po sjednocení Horního a Dolního Egypta začali faraoni oslavovat svůj život a vládu stavbami, které měly přetrvat věky.
Prostřednictvím chronologicky uspořádaného textu, který se opírá o nejnovější poznatky z archeologických výzkumů, jsou v něm osvětlovány hlavní historické události, kulturní a společenské procesy a náboženská přesvědčení, která ovlivňovala vývoj a rozkvět tisícileté egyptské civilizace.
Tento svazek série Poklady starobylých civilizací je zasvěcen historickému a uměleckému odkazu starověkého Egypta.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku