Ludvík XIV. a jeho doba
A tak lesk, který se šířil z toho zámku po celé Evropě, vypadá při bližším ohledání jako lesk dobře fungujícího stroje. V soudu historika však tento lesk nemohl zastínit válku, nouzi a bezpráví, jež na epochu Krále slunce vrhají stíny.
I velikost Francie byla identická s velikostí krále. Jí bylo také plně podřízeno blaho lidu a tomuto nejvyššímu cíli bylo také obětováno osobní štěstí členů královské rodiny i králových důvěrných přátel na dvoře - a v neposlední řadě i žen z jeho okolí. Francouzskou šlechtu k sobě Ludvík XIV. připoutával nikdy nekončícími radovánkami ve Versailles, ale jen proto, aby ji měl pod neustálou kontrolou.
V tomto detailním a ve všech souvislostech probraném životopise Krále slunce s množstvím dobových ilustrací Uwe Schulz popisuje, jakou cenu musely Francie a Evropa za slávu francouzského aristokrata zaplatit. Popisuje ho jako taktika moci, jenž vždy dovedl podřídit své city, náboženské vyznání, ale i osudy lidí a celých států uskutečnění vlastní velikosti.
Ludvík XIV. rozvinul k dokonalosti barokní nádheru dvorského života ve Versailles a absolutistickou moc, jež se v jeho sebechápání úlohy vládce staly symboly celé epochy.
Vládce z Versailles
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku