Mayové poklady starobylých civilizací
Historický text zpestřují informace o umění, náboženství, míčových hrách, písmu či kalendáři. Publikace je svým stylem a zpracováním určena širokému okruhu čtenářů, olméckou a mayskou civilizaci představuje ve světle posledních výzkumů, objevů a interpretací a snaží se vyvracet pevně zakořeněné mylné představy, které dosud brání plnému pochopení bouřlivých kulturních a politických dějin těchto vzdálených zemí.
V další části jsou shrnuty nejnovější teorie ohledně tzv. zhroucení mayské společnosti, na něž navazuje rozbor kulturních změn, jež nastaly poté - od válečných výbojů státu Chichén Itzá po růst přístavů, které ovládaly obchodní trasy podél karibského pobřeží Yucatánu. Tato malá dynamická království se jako první setkala se španělskými vojenskými jednotkami, jejichž dobývání mayské říše zachycuje poslední část knihy.
Řazení kapitol umožňuje čtenáři chronologicky sledovat vývoj civilizací na tomto území, počínaje olméckými sídlišti a jejich působivými monumentálními sochami. Následuje společenská a kulturní reorganizace, k níž došlo v důsledku pádu olméckého panství a pozoruhodný rozmach mayských městských států v klasické době. Právě z tohoto období pocházejí mnohé úchvatné památky ukryté v hloubi tropických lesů.
První svazek série Poklady starobylých civilizací je věnován Olmékům a Mayům, dvěma význačným mezoamerickým předkolumbovským kulturám, které se rozvinuly v oblasti tropického pralesa, v "zeleném srdci" jihovýchodu.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku