Slovník nespisovné češtiny - argot, slangy a obecná čeština. Historie a původ slov

Vedle tradičních profesních slangů z řemeslnického, železničářského, motoristického či hornického prostředí obsahuje slovník např. také slang současné mládeže, včetně slangu studentského (AKÁDA, MEGEŠ, MEMBL, ZAPÍCT) či mluvy uživatelů drog (ŠPEK, PIKO, FÉRÁK, HALUŠKY). Na klasický kriminální argot navazuje současný vězeňský slang (KVIKOŇ, DYLIŇÁK, ELPASO, KAMIKÓRY, DŽÍPOVAT, PROKINELIT), zařazen je i méně známý argot světských (JAUNERÁK, MULÁK, TÁTRUM, DEVLÍNEK, JAMBORA, DŽUKEL). Pozornost je věnována i tradičnímu brněnskému argotu (LAJVONT, PALI, RÁČNY, MÓDR, ROLA) či ostravské městské mluvě (BEBECHY, LAJVONT, DAJNY, HOCHMES, VOLTR, ŠINAGLE). Hesla jsou doplněna poznámkami o historii a původu slov, čímž slovník odhaluje skryté významy i řadu překvapivých souvislostí, ukazuje „úctyhodné“ stáří řady výrazů zdánlivě moderních (ČÓRKA, BENGA, KÉRKA, VEJŠKY, ŠILINGR) či vulgárních (LOFAS, KULOVÝ, PEPŘIT, SEDLÁK).
Významný je i sociolingvistický rozměr slovníku, neboť slangové výrazy v něm zařazené umožňují nahlédnout do tajemství jednotlivých oblastí života i do psychologie jejich uživatelů.
Čtenářsky atraktivní oblast představuje také cirkusový, divadelní či hudební slang, na jejichž přípravě se podílely přední osobnosti českého uměleckého života.
Velmi zajímavá jsou slova původem z romštiny či z jidiš.
Nejnovětší vydání rozsáhlého výkladového slovníku obsahuje více než 17 000 slangových a dalších nespisovných výrazů, včetně klasické mluvy podsvětí (českého argotu).
Další informace lze najít na www.slangy.cz.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku