Vrať se, ó, Kámasútro!
Sleva 18% -
z ceny 259,00 Kč s DPH
Nová cena 212,00 Kč s 10% DPH
Tohle bylo pro mě nové: literatura interpretovaná plytkými americkými floskulemi.
Pro každý případ se však utěšoval: "Shakespeare byl přece taky původně jen mrňavý usoplenec, který se v noci počůrával. Dokud nepocítil, jaká je v něm síla a kam až může dojít - teprve pak překročil svůj práh, začal být sám sebou."
"Jsou to všechno géniové," charakterizoval profesor Hucklehead sklíčeně literární velikány, kterým se na svých seminářích hodlal věnovat - člověk, který si po padesáti letech života a akademického pachtění bolestně uvědomoval svou absolutní prázdnotu. "Nějakých devět či dvanáct příčlí nad námi ostatními." Což znamenalo: Zabal to, kamaráde!
Začalo to v zimním semestru na semináři "Filozofie a literatura" - což byl jeden z těch hybridně grandiózních kurzů typu "Vrcholy americké undergroundové prózy," "Film, literatura a Eros" či "Polymorfní perverze a černý humor," nad nimiž se mi kdysi sbíhaly sliny, když se mi náhodou dostala do rukou informační brožura se studijními programy této univerzity. Profesor Hucklehead, vyčouhlý padesátník, filozoficky zahořklý pán se strništěm vousů, které barevně ladilo s jeho šedivým tvídovým sakem, nám předložil seznam doporučené četby, na kterém figurovala tato jména: Dante, Hamlet, Sartre, Kundera. Vyznačoval se velmi šeredným úsměvem, šklebem člověka, odsouzeného metat významovou mělkostí po věcech postrádajících jakýkoli význam.
Potom jsem se však seznámil s Dolly. A vzápětí jsem byl opět mladý a plný nadějí. Neboť to děvče probudilo moje potlačené libido stejně neúprosně jako madraský expres kuliho, klímajícího na nástupišti příliš blízko u kolejí. A byl taky už nejvyšší čas. V příštím roce mi mělo být třicet a k tomu, abych do té doby dosáhl mety, kterou jsem si vytýčil, když mi bylo šestnáct, mi chybělo dobýt ještě devadesát šest žen.
Známý mýtus hlásá, že každý, kdo se přistěhuje do Spojených států, to nakonec přežije. Podařilo se to i mně. Naučil jsem se, že se nesmím usmívat na cizí lidi - vlastně jsem se usmívat téměř docela zapomněl. A potlačil jsem v sobě tvrdě i veškeré své extravagantní sny o americké sexuální volnosti, které mě vzrušovaly za časů mého panictví. V obavách, abych se nedopustil žádného chybného počinu, než mi bude vydán vysokoškolský diplom, který mi zajistí sladký život až do vzdálené smrti, jsem se opravdu snažil pouze přežít - stejně jako několik miliard mých bratrů a sester na této planetě. Zvládl jsem postupy, jak platit co nejnižší nájemné, symbolicky jsem odložil bederní roušku a začal se oblékat jako všichni ostatní a dokonce jsem se naučil ohřívat si jídlo v mikrovlnce. Sháněl jsem si různé melouchy, které mi umožňovaly držet se za roztřepené šosy nadějí, které mě do té země přivedly - vypomáhal jsem v knihovně, pracoval sem tam někde načerno, opisoval kolegům semestrální práce, využíval stipendií a přivydělával si i jako pomocná vědecká síla; Amerika je tím posedlá - každý si přece musí umět vydělat těch pár dolarů denně. A i když mi život plynul stejně nudně jako výběrčímu mýtného na dálnici a připomínal olezlý upatlaný hotdog, který vám podává odporně oplzlý stánkař, vždycky bylo možné koukat na televizi, a ta perverzně přiblblá bedýnka mi stále ještě v jistém dosud panicky naivním koutku mysli přikrmovala moje sny jako nadýmavá zelenina větry.
(ukázka z knihy):
Lehké a zábavné čtení, v němž nechybí ani láska.
Sexuálními frustracemi postihovaný hlavní hrdina hledá obtížně svoje místo ve společnosti a jeho časté cestování po různých koutech zeměkoule poskytuje autorovi příležitost ke vtipné, sexuálně otevřené výpovědi o složité tváři současného světa a střetu dvou zcela odlišných kultur.
Prabhu má opravdu neotřelý, originální humor a jeho román můžeme číst jako zábavnou satiru na indický životní koncept i slabosti života v USA.
Vypravěčův hrdina nakonec skončí ve Spojených státech.
Pikareskně laděný příběh indického chlapce, který se pokouší vymanit z tradičních konvencí země svého původu, která jakoby zapomněla, že tady vznikla Kámasútra.
Prvotina indického autora, který žije v New Yorku, vzbudila v roce 1998 značnou pozornost a byla nominována na několik literárních cen (i na prestižní Booker Prize).
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku