Záhada Longinova kopí
Sleva 7% -
z ceny 249,00 Kč s DPH
Nová cena 232,00 Kč s 10% DPH
Alec Maclellan procestoval celý svět, aby na ni odpověděl. Nejvážnějším kandidátem je podle jeho názoru kopí uchovávané v Ečmiadzinu, sídelním městě arménské apoštolské církve...
Nemalá pozornost je v knize věnována Adolfu Hitlerovi, jehož Svaté kopí fascinovalo již od mládí a jenž věřil, že je mu osudově předurčeno kopí získat a změnit svět. Den před svátkem Svatého Longina, 14. 3. 1938, ho v čele fašistických vojsk zabavil v Hofburgském muzeu ve Vídni (během anexe Rakouska) a odvezl do Německa. Po válce kopí Hofburgskému muzeu vrátila americká armáda. Kniha se ovšem zabývá i otázkou, které kopí (neboť těch "pravých" je více) lze považovat za autentické.
V knize se rovněž dozvíte, že "Kopí i hřeb Páně" získal a poprvé veřejně vystavil český král a římský císař Karel IV. - v Praze! Z Prahy se kopí přestěhovalo do Norimberku, kde se ho chtěl údajně zmocnit císař Napoleon Bonaparte - neúspěšně - tajně bylo převezeno do Vídně.
Když se kopí zmocnili křižáci, zachránili tím možná tažení II. křížové výpravy. Kopí zřejmě stálo i za vojenským uměním krále a císaře Fridricha I. Barbarossy, jenž utonul během tažení III. křížové výpravy do Palestiny.
Tak například císař Konstantin schraňoval toto kopí, když se pustil do budování nového Říma. Karel I. Veliký, francký král a římský císař, založil na vlastnictví Svatého kopí dynastii, používal ho aktivně během svých sedmačtyřiceti vojenských tažení a neodkládal ho ani ve spánku.
Longinovo kopí se stalo nejposvátnější relikvií své doby. Jako tzv. ''Svaté kopí'' měnilo v následujících dvou tisíciletích majitele z řad mocných, a ti věřili, že díky kopí třímají v rukou i osud lidstva.
Když Ježíš visel na kříži, probodl mu římský setník Longinos kopím bok.
Panovníci, kteří jej měli v držení, věřili, že díky němu třímají v rukou i osud lidstva. Kopí získal i Karel IV., který jej i poprve veřejně vystavil v Praze.
Kopí setníka Longina, kterým probodl Ježíšův bok, když visel na kříži, se stalo jednou z nejposvátnějších relikvií své doby.
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Facebooku